reklama

Radio z duszą poety

Sobota, 17 Marzec 2012

Jacek Jaszczyk. Od kilkunastu lat jest związany z radiem. Od marca 2006 prowadzi najstarszą na Wyspie polonijną audycję radiową 120 Na Godzinę. Współtwórca oraz założyciel telewizji internetowej NTV i Internetowej Telewizji Polonii iTVe, a także internetowego Radia MOC w Dublinie. Manager zabrzańskiej formacji Black Canvas, miłośnik muzyki i poeta. Jego wiersze wielokrotnie ukazywały się w prasie w Polsce. Debiutował również w prasie polonijnej. Laureat konkursów jednego wiersza w kraju ,jak i w Irlandii.

W ubiegłym roku nagrodzony II Nagrodą w konkursie poetyckim w Polskim Ośrodku Społeczno- Kulturalnym w Dublinie. W tym roku nagrodzony I Nagrodą w konkursie poetyckim na najpiękniejszy wiersz miłosny. Jego audycję można usłyszeć na antenie 103,2 Dublin City FM, zawsze w niedzielę od godz.17.00, na przemian z audycją Siwy Dym.

Radio z duszą poety

Dokładnie przed sześcioma laty, na falach irlandzkiego eteru, Polonia na Zielonej Wyspie, mogła usłyszeć po raz pierwszy - dzień dobry Dublin, dzień dobry Polsko - pamiętne słowa, które wypowiedziane wówczas towarzyszą do dziś... Od tego momentu wiele na emigracyjnej polonijnej mapie się wydarzyło. Jednak jedno trwa niezmiennie. Polska audycja radiowa 120 Na Godzinę, wciaż nie tylko towarzyszy Polakom na Wyspie ale i wspiera, podpowiada, radzi... O polskim radiu w Irlandii, przyszłości radia, radiowej pasji oraz tworzeniu najstarszej polskiej audycji radiowej w Irlandii w Dublin City FM, z Jackiem Jaszczykiem autorem 120 Na Godzinę rozmawiał Piotr Słotwiński.

Jacku, od ma1rca 2006, a więc już od sześciu lat, tworzysz swoją autorską audycję 120 Na Godzinę, najpierw w Radiu Sunrise, a obecnie od wielu lat w Dublin City FM. Opowiedz proszę czytelnikom MIR-a, skąd wziął się pomysł na audycję i jak doszło do jego realizacji?

Przed przyjazdem do Irlandii, pracowałem w radiu. Ponieważ moje serce bije "radiowo", nie ukrywam, że przyjeżdzając do Irlandii miałem nadzieję, na odnalezienie się w radiowej rzeczywistości pod irlandzkim niebem. Krótko po moim przyjeździe do Dublina, na łamach jednego z polonijnych tygodników pojawiło się ogłoszenie o poszukiwaniu ludzi z radiowym doświadczeniem do prowadzenia polskich programów radiowych. Odbył się casting, po którym wspólnie z kilkoma osobami zaczęliśmy budowanie redakcji polskich programów radiowych w Radiu Sunrise. Tak rozpoczęła się moja radiowa przygoda w Irlandii, a tym samym historia 120 Na Godzinę. Po kilkunastu tygodniach obecności audycji na antenie Radia Sunrise, 120 Na Godzinę, zagościło na antenie 103,2 Dublin City FM - stacji radiowej znanej starszym słuchaczom jako Dublin City Anna Livia FM.

Przed przyjazdem do Irlandii pracowałeś w Polsce w radiu. Rozpoczynając działalność radiową na Wyspie, praca w radiu nie była Ci obca.

Praca w radiu, w studiu radiowym nie ma dla mnie żadnych tajemnic. Przed przyjazdem do Irlandii pracowałem przez wiele lat w Radiu Grudziądz- aktualnie Eska Grudziądz. Wspóltworzyłem również popularne wówczas e-radio - Radio Friko, w którym poza prowadzeniem audycji, byłem również dyrektorem. Po przylocie na Zieloną Wyspę współtworzyłem pierwsze polskie internetowe radio w Dublinie - Radio MOC Dublin. Od marca 2006 roku prowadzę polskie programy w irlandzkim eterze. Radio to mój żywioł.

Oprócz roli, nazwijmy to, informacyjno-rozrywkowej, audycja 120 Na Godzinę aktywnie uczestniczy w życiu irlandzkiej Polonii, wspierając choćby aktywnie finały WOŚP w Dublinie. W jakie inne działania również chętnie się włączasz ze swoją audycją?

Poza jak to nazwałeś- rolą informacyjno- rozrywkową, 120 Na Godzinę od samego początku, aktywnie uczestniczy w życiu Polonii na Wyspie, wspierając setki wydarzeń, imprez kulturalnych. Pod patronatem audycji obok niekończącej się listy koncertów, wystaw, eventów, imprez integracyjnych, rodzinnych, szkolnych, sportowych, odbyły się m.in historyczne już Majówki o Puchar Ambasadora RP w Dublinie czy też Wielki Mecz pomiędzy Reprezentacją Artystów Polskich a Reprezentacją Mediów Polonijnych w Irlandii. 120 Na Godzinę angażuje się również aktywnie w działania na rzecz WOŚP w Dublinie. Do istotnych działań audycji, należy niewątpliwie uczestniczenie w promowaniu polskiej kultury ,w tym licznych przedsięwzięć artystycznych pod celtyckim niebem, jak również projektów muzycznych, powstających na Wyspie jak i często w kraju. W ramach działań z audycją w tle, od czasu do czasu, pojawiam się także z mikrofonem w ręku w charakterze osoby prowadzacej imprezy organizowane dla Polonii.

Ja sam, z powodów technicznych, słucham Twojej audycji przez Internet, podobnie jak kilku lokalnych stacji z różnych zakątków świata. Czy sądzisz że Internet to szansa dla radia? A może wkrótce cale radio "zejdzie" do Internetu?

Nie da się ukryć, że Internet to przyszłość radia, w której radio będzie odgrywało wielką rolę. Aktualnie w sieci, dostępnych jest wiele tysiecy stacji radiowych, nadających z całego świata. To oznacza, że bez problemu, można słuchać tysiecy stacji radiowych. Wśród tych wszystkich stacji, do wyboru jest kilkaset stacji nadających z Polski. Warto przy tej okazji, wspomnieć, że Polska w tej kwestii ma się całkiem dobrze i śmiało można powiedzieć o miejscu w czołówce światowej, pod tym wzgledem. Już w najbliższej przyszłości słuchanie radia, również nieco się zmieni. Już wkrótce na rynku, dostępne będą odbiorniki przypominające te tradycyjne i obecnie znane, za pomocą których, bez problemu będzie można odbierać tysiące, a pewnie i setki tysiecy internetowych stacji. Podsumowując już całkiem w niedalekiej przyszłości niewatpliwie radia w Internecie, będziemy słuchali tak, jak teraz słuchamy normalnego, zwyczajnego radia, zaś nadawcy, którzy będą chcieli istnieć na rynku, będą musieli wpasować się w ten internetowy wir, który nabiera coraz większego tempa.

W trakcie tych sześciu lat gościłeś w swojej audycji wielu interesujących gości. Bywali u Ciebie politycy i muzycy, aktorzy i sportowcy, związkowcy i dziennikarze. Przez ten czas w 120 Na Godzinę wiele się działo...

Sześć lat to spory kawałek czasu, podczas którego, rzeczywiście sporo się działo. Nie sposób wyliczyć wszystkich wydarzeń, gości czy też sytuacji. Jednak zdecydowanie na pewno i niewątpliwie tym, co miło wspominam, a co przy tym zapisało się w pewnym sensie w historii audycji 120 Na Godzinę, jest na pewno zaistnienie audycji nie tylko w mediach polonijnych w Irlandii czy też po części w UK, ale także m.in. na antenie radiowej Trójki, Radia Wawa, TVP, TVP Polonia czy też w wiadomościach telewizyjnych na antenie TV Puls. Niewątpliwie zawsze jednym z istotnych wydarzeń każdej audycji są goście. Przez tych sześć lat, słuchacze mogli usłyszeć całe mnóstwo interesujących rozmów na antenie. Począwszy od rozmów z Ambasadorem RP w Dublinie, przedstawicielami konsulatu, organizatorami licznych imprez kulturalnych, dziennikarzami, wydawcami polskiej prasy w Irlandii, przedstawicielami szkół polonijnych, po aktorów jak choćby m.in Piotra Zelta, Jarka Jakimowicza, Borysa Szyca, sportowców Jana Tomaszewskiego, Przemysława Saletę, Jarosława Dymka, Sławomira Toczka, a także zespołów, artystów ze świata muzyki m.in Dżem, Lady Pank, Kult, Hey, Kobranockę, T.Love, Closterkeller, Raz Dwa Trzy, O.S.T.R., Lao Che, Czesława Mozila, Lidię Kopanię, Gienka Loskę i wielu, wielu innych. Gośćmi programu byli również specjaliści od dobrej radiowej zabawy, jak choćby satyrycy kabaretu toruńskiej Kompanii Satyryków M3, prezentujący cykl radiowych skeczy. Te sześć lat, to wspaniały czas, a przy tym również świadomosć "dawania" choć namiastki polskiego radia.

Przywołałeś temat polskiego radia. W Wielkiej Brytanii istnieje co najmniej kilka polonijnych rozgłośni radiowych, w Irlandii takiej rozgłośni nie ma. Co prawda irlandzkie stacje udostępniają swoją przestrzeń w eterze na polskie audycje, ale to jednak nie to samo. Jak sądzisz, dlaczego od ośmiu lat, kiedy Polacy zaczęli tutaj masowo przyjeżdżać, nie udało się uruchomić takiej rozgłośni?

Myślę, że przede wszystkim do tej pory po prostu nie znalazł się nikt, kto chciałby zainwestować w radio, w branżę radiową pod irlandzkim niebem. Nie da się ukryć, radio to kosztowna inwestycja. Przy tym Polonia w Irlandii jest Polonią stosunkowo młodą, być może to również jeden z powodów, braku w niej wizji polskiej stacji radiowej dla Polonii. Dla przykładu, Polonia brytyjska, ma kilka swoich stacji radiowych tworzonych na Wyspach. Jestem przekonany, że funkcjonowanie takiego radia- polskiego radia, sprawdziłoby się idealnie. Rola radia byłaby nieoceniona. Niestety w pewnym sensie, brak polskiej stacji radiowej sprawia, że Polonia w Irlandii jest przez ten fakt nieco uboższa. Mam jednak szczerą nadzieję, że to wciaż kwestia czasu i moje wielkie marzenie stanie się rzeczywistoscią. Póki co mamy polskie audycje radiowe, a wśród nich najstarszą polską audycję 120 Na Godzinę, które choć w skrawku stały się namiastką polskiego radia...

Dlaczego polska stacja radiowa czy też jej zalążki w postaci polskich audycji za granicą są Polonii potrzebne?

Funkcjonowanie polskiego głosu, polskiego radia nadajacego z samego centrum naszej emigracji w Irlandii, jest bardzo istotne. Radio jest doskonałym pomostem pomiędzy ojczyzną, krajem i nowym domem. Poza tym, co ważne-niewątpliwie jednym z istotnych zadań polskiego radia na emigracji powinna być pomoc w podtrzymaniu szeroko pojmowanej więzi z krajem. Uważam, że rola radia jest nieoceniona, zarówno jako "towarzysza", ale i jako pomocnej dłoni. Istotną rolą radia jest również wspieranie wszystkich przejawów aktywności środowisk polskich i polonijnych poza granicami kraju, które nawiązują do polskiej tradycji i kultury, utrwalają jej elementy i podtrzymują ciągłość. To istotne, gdyż to właśnie polskie programy radiowe stają się przecież obok prasy centrami skupiającymi Polonię.

Jesteś nie tylko radiowcem, ale również poetą. Publikujesz swoje wiersze już od 1993 roku. Byłeś również założycielem grupy poetyckiej "Jaszczur", oraz twórcą i redaktorem neczelnym brulionu grupy "Jednym Tchem". Uczestniczysz poetycko również na Zielonej Wyspie. W ubiegłym miesiącu zwyciężyłeś np. w "Walentynkach Literackich" organizowanych przez Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Dublinie. W poprzednim roku zdobyłeś drugą nagrodę. Gdybyś musiał wybierać, co jest Ci bliższe: radio - czy poezja?

To są dwa, różne światy. Każdy z nich ma dla mnie inną wartość i znaczenie. Radio od zawsze, było i jest moją największą pasją i miłością. To niesamowita magia za każdym razem smakująca wyjątkowo i szczególnie. Poezja natomiast od zawsze była częścią mnie, żyjącą we mnie, uzewnętrznianą poprzez słowa, poprzez wiersze. Każda z tych pasji jest dla mnie ważna, gdzieś poniekąd w pewnym sensie metafizycznie się łącząc. Każdy z tych światów jest mi bardzo bliski, będąc jednocześnie innym sposobem wyrazu. Po co wybierać? Myślę, że prościej jest być po prostu sobą- zakochanym w radiu radiowcem z duszą poety i niech tak pozostanie (uśmiech)
Poza radiem w zasięgu Twojego dziennikarstwa była równieżprzez długi czas m.in. telewizja internetowa w Dublinie, której byłeś wspóltwórcą, redaktorem naczelnym.
Telewizja internetowa to projekt, dzięki któremu zaistniała możliwość uczestniczenia w polskiej emigracyjnej rzeczywistości na Wyspie, obcowanie z polonią w Irlandii za pomocą jedynie kliknięcia "myszką". Obraz video nadawany z Zielonej Wyspy, stał się niezwykle pomocnym narzędziem pozwalającym przekraczać na ekranach monitorów wirtualne granice nie tylko pomiędzy Polską a Irlandią. Niestety nad czym ubolewam z przyczyn niezależnych, projekt telewizji internetowej został zawieszony. Mam jednak nadzieję, że powrót do dziennikarstwa przed kamerą iTVe, to jedynie kwestia czasu.

Przed rokiem z okazji jubileuszu 5 -lecia 120 Na Godzinę, przygotowałeś coś specjalnego- DVD "Radio Bez Granic". Powiedz coś więcej o tym wydawnictwie.

"Radio Bez Granic", to unikatowe i limitowane wydawnictwo, prezentujące kulisy audycji "120 Na Godzinę" w Dublin City FM. Wydawnictwo ukazało się w wersji DVD z okazji jubileuszu 5 -lecia. Z myślą o słuchaczach w specjalnym menu, znalazły się dodatkowo niespodzianki dla słuchaczy. "Radio Bez Granic", w wersji FullHD, można również ogladać m.in. na stronie oficjalnego kanału wideo "120 Na Godzinę" http://vimeo.com/channels/120h . DVD "Radio Bez Granic" można zdobyć jedynie podczas audycji. Zdobyć je będzie można również podczas jubileuszu 6- lecia 120 Na Godzinę. Więcej szczegółów na temat tego wydawnictwa mozna znaleźć na facebooku audycji, na ktory oczywiście zapraszam www.facebook.com/120NaGodzine

Czy możesz zdradzić naszym czytelnikom, co przygotowałeś na radiowe urodziny 6 -lecia 120 Na Godzinę?

Jubileusz audycji to dla mnie szczególny moment. Podczas urodzinowego wydania 120 Na Godzinę, na słuchaczy będą czekały konkursy z nagrodami, podczas, których będzie można zdobyć m.in. albumy polskich wykonawców z autografami, specjalne karty audycji z autografami artystów, płyty z filmami DVD, gadżety z kolekcji 120 Na Godzinę, a także unikatowe wydawnictwo DVD "Radio Bez Granic". Nie zabraknie tradycyjnie radiowych życzeń i pozdrowień od przyjaciół audycji- polskich artystów znad Wisły, specjalnie dla 120 Na Godzinę. Nie zabraknie również wspomnień. W audycji pojawią się archiwalne dźwięki z początków 120 Na Godzinę. Jedną z niespodzianek jest specjalny wieczór, przygotowywany w Polskim Ośrodku Społeczno- Kulturalnym w Dublinie, który w kameralnym anturażu Domu Polskiego w stolicy Irlandii, uświetni jubileusz
6- lecia audycji 120 Na Godzinę.

Dziękuję za rozmowę

Najnowszy numer
Październik 2020 (129)
reklama
Pogoda
booked.net
Waluty