reklama

Zawieszona kawa

Piątek, 26 Kwiecień 2013

Od kilku tygodni możemy natrafić w internecie na akcje: "Suspended coffee" czyli "zawieszona kawa".

Idea jest prosta: przychodzisz do kawiarni, zamawiasz dwie kawy - jedną dla siebie, drugą "zawieszoną". Potem ktoś inny może ją odebrać za darmo. - Chodzi o uśmiech, przyjaźń i serdeczność - tłumaczy Aleksander Każurin, inicjator akcji w Polsce. W niektórych miejscach zamiast kawy możesz zamówić np. zupę czy sałatkę.

Tradycja "zawieszania kawy" ma już ponad 100 lat, a narodziła się w robotniczych kawiarniach Neapolu na początku XX wieku. Dobrze opisuje to Luciano De Crescenzo w ksiażce "Il caffe sospeso": "W chwilach niezwykłej radości neapolitańczyk płaci w barze nie za jedną kawę, którą wypija sam, ale za dwie - jedną dla siebie, a drugą - dla klienta który przyjdzie tam później. To jakby fundował kawę całemu światu..."

"W "caffè sospeso" nie chodzi o reklamowanie czegokolwiek. To zwyczaj dzielenia się poczęstunkiem. Rola kawiarni polega na pośrednictwie w ofiarowaniu i odbiorze prezentu - poczęstunku, wybranego z jej oferty. Kelnerzy mogą wytłumaczyć klientom, że nie jest to żadna akcja dobroczynna, tylko bezwarunkowy gest dobrej woli. Goście mogą odebrać wszystko, co jest "w zawieszeniu" i "zawiesić" wszystko, co jest w ofercie (lub wybrane pozycje)" - czytamy w opisie akcji na stronie ZawieszonaKawa.eu

"Zawieszoną kawę" możemy zamówić już w 26 kawiarniach w Irlandii. Tą piękną, włoską tradycję zaczęła tu propagować Aoife Ryan, nauczycielka w szkole dla dzieci z autyzmem - czytamy na stronie Thejournal.ie

Aoife dowiedziała się o akcji ze stron społecznościowych, następnie utworzyła fanpage na facebooku: https://www.facebook.com/SuspendedCoffeess?fref=ts, który w miesiąc zdobył ponad 2000 polubień.

Z dnia na dzień przybywa liczba miejsc, w których można zamówić "suspended caffee".

W Polsce zdania na temat całej akcji są podzielone. Jedni twierdzą, że darmowa kawa czy posiłek przyciągną do lokalu rzesze bezdomnych, inni, że pomysł nie ma prawa się przyjąć w naszym kraju.

Co by nie mówić pomysł już się przyjął a w całej akcji chodzi o zwykłą, ludzką życzliwość.

Na zdjęciu Richard z Idaho Cafe w Cork, gdzie można dostać "zawieszoną kawę"

Zdjęcie zrobione przez użytkownika: https://www.facebook.com/Thestreetsofcork

Najnowszy numer
Listopad 2020 (130)
reklama
Pogoda
booked.net
Waluty