reklama

Liroy - powrót ojca chrzestnego HIP HOPu

Czwartek, 5 Kwiecień 2012

''Mówi się często, że Hip-Hop to subkultura. Hip-Hop to już więcej niż tylko subkultura. Hip-Hop to duży ruch światowy, to już tak naprawdę kultura. Posiada własne partie polityczne, duże organizacje biznesowe, przemysł odzieżowy i lifestyle'owy etc... Głównym motorem napędowym jednak pozostał wciąż podstawowy element czyli RAP. Rozmawiajcie bardziej o tym co Wam daje ta muzyka i kultura. Dla mnie to moje całe życie'' - mówi Piotr Marzec, znany bardziej jako Liroy.

Urodził się 12 lipca 1971 roku w miasteczku Busko Zdrój na Kielecczyźnie, dorastał na kieleckim osiedlu Sady, z którym długo był kojarzony. Początkowo nic nie wróżyło mu kariery. Był trudnym chłopcem, uciekał z domu, był nawet krótko w poprawczaku. Ojciec-alkoholik znęcał się nad rodziną o czym sam artysta rapuje w utworze "Jaki Ojciec Taki Syn?". Pierwsze muzyczne eksperymenty zaczynał już jako jedenastolatek- "W tamtych czasach nagrywałem kasety z kawałkami dla moich przyjaciół. W '82 stwierdziłem, że skoro nagrałem już swój pierwszy autorski kawałek to powinienem go wrzucić na tą kasetę, w końcu to promocja na całe osiedle i kilka innych hehehe. Tak więc była to 1 kaseta zawierająca rodzimy rap w tym kraju."
W 1992 roku zrealizował swój pierwszy materiał, wydany pod pseudonimem PM Cool Lee album "East On Da Mic", który nie zainteresował jednak ani prasy, ani wydawców płytowych. Liroy kontynuował jednak występy w klubach, grał koncerty. Zaczął także współpracę z innym znanym kieleckim składem Wzgórze Ya-Pa 3.
Powoli nadchodziły lepsze czasy dla hip-hopu w Polsce. Jednym z tego przejawów było zainteresowanie artystą ze strony wytwórni BMG Ariola Poland i w efekcie podpisanie kontraktu. Pozwoliło to Liroyowi na pracę nad własnym materiałem, który ukazał się 22 maja 1995 roku w postaci minialbumu"Scyzoryk", który stał się przebojem.
W sierpniu 1995 wydał zestaw "Alboom",który okazał się, jedną z najlepiej sprzedających się polskich płyt hiphopowych w historii. Złoty status zyskał już w niecały miesiąc po premierze. Za "Albóóm" Liroy dostał nagrodę Fryderyka w kategorii "Muzyka Alternatywna" oraz drugiego za "Debiut Roku". Przy odbiorze sam zaznaczył, że ma nadzieję że będzie kiedyś kategoria "Rap" ( była później!) i wypowiedział sławne już słowa: "Część osób pewnie stwierdzi, że to obciach coś takiego brać, ale mnie to wali! Dzięki wielkie!". Był to prawdziwy przełom nie tylko dla samego twórcy, ale także dla całej kultury hip-hop w Polsce, gdyż przyniósł zainteresowanie mediów tą muzyką.
Liroy ma na swoim koncie utwory z Lionelem Richie, DJ-em Jasonem Nevinsem czy Ice-T. W Polsce nagrywał między innymi z Kayah i jazzmanem Michałem Urbaniakiem.
Poza wydawaniem kolejnych płyt, Liroy zaangażował się w projekty filmowe. Olaf Lubaszenko zaprosił go do napisania muzyki do jego komedii "Chłopaki nie płaczą". Wziął także udział w nagraniu z Grzegorzem Markowskim z zespołu Perfect piosenki do serialu "Ekstradycja 3".

Liroy nie tylko prowadzi własną wytwórnię płytową, ale także jest współwłaścicielem salonu tatuaży i firmy odzieżowej Def Life. Z drugiej strony rozwija działalność charytatywną. Założył w tym celu organizację Liroy Bank.

W Irlandii Liroy wystąpi w czteroosobowym składzie.

Koncert w Dublinie odbędzie się 14 kwietnia o godzinie 20:00 w Taylors Three Rock Pub - Rathfarnham Dublin 16

Koncert w Limerick odbędzie się 15 kwietnia o godzinie 18.30 w Limerick Strand Hotel

Najnowszy numer
Listopad 2020 (130)
reklama
Pogoda
booked.net
Waluty