reklama

Polskie firmy windykacyjne - czyli z życia hieny

Poniedziałek, 27 Luty 2012

Typowy polski bajzel, który powinien być traktowany jako działanie przestępcze. Firma, która odkupiła wierzytelności za drobną część ich wartości czeka kilka lat, aż dług odpowiednio wzrośnie wskutek lichwiarskich odsetek, ale przede wszystkim po to, żeby klient który należność uregulował po prostu wyrzucił dowód zapłaty.

Jak wiadomo, takie dowody zapłaty za usługi telekomunikacyjne, które są świadczeniami okresowymi, należy przechowywać przez okres 3 lat, dłużej nie ma potrzeby bo po tym okresie i tak zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego który mówi:

"Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o  świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata." Należność się przedawnia i  teoretycznie nikt nie ma prawa od nas żądać zapłaty takiego zobowiązania. Oczywiście - tak jest tylko w teorii.

A jak to wygląda w praktyce?

Firmy windykacyjne posiadające dawno przeterminowane należności żerują na nieznajomości przepisów, najczęściej przez ludzi starszych. Wysyłają groźnie wyglądające pisma, często imitujące pisma z sądu z nagłówkami typu "nakaz za- płaty !", itp., Z żądaniem spłaty należności sprzed dobrych kilku lat. I taki dajmy na to starszy

Człowiek, który dowód zapłaty za rachunek sprzed 6-ciu lat wyrzucił 2 lata wcześniej, nie może udokumentować tego, że już raz za daną usługę zapłacił, a "postraszony" olbrzymimi konsekwencjami - płaci jeszcze raz, tym razem już bezpośrednio na rachunek firmy windykacyjnej.

Pamiętajmy: od wydawania "nakazów zapłaty" - są w Polsce póki co, ciągle jeszcze sądy, a nie jakieś śmieszne firemki. Nikt nie ma żadnego obowiązku na takie "nakazy" reagować, a jeżeli będą się powtarzać - należy zgłosić na policję podejrzenie próby wyłudzenia.

I wszystko byłoby proste ,gdyby nie fakt, że ostatnio polskie firemki windykacyjne zaprzęgły do swojej brudnej roboty... Właśnie polskie sądy. To, co się najczęś- ciej w

Najnowszy numer
Listopad 2020 (130)
reklama
Pogoda
booked.net
Waluty