reklama

Kim jest psycholog ?

Wtorek, 15 Styczeń 2013

Chociaż pomoc psychologiczna staje się coraz bardziej powszechna, nie zawsze wiadomo, z czym się wiąże. Wokół zawodu psychologa narosło wiele mitów i stereotypów, które wzmagają opór przed udaniem się po pomóc.

Mit 1: Psycholog "leczy nienormalność".

"Nie pójdę do psychologa, bo jestem normalna". Czy psycholog pomaga "nienormalnym"? Możliwe, że autor stwierdzenia ma na myśli osoby chore psychicznie, upośledzone, z dużymi problemami. Czym jest normalność? Studenci psychologii żartują między sobą, że świat dzieli się na chorych i jeszcze nie zdiagnozowanych. Coś w tym jest. Każdy człowiek, nie tylko cierpiący na zaburzenia psychiczne, może mieć problemy, z którymi sobie nie radzi. Psychologowie też je mają. Podział na lepszych i gorszych, normalnych i nienormalnych, sprawia, że sami zamykamy sobie drogę do uzyskania pomocy. Oczywiście - nie każdy potrzebuje psychologa. Ale kiedy tak się zdarzy, warto nie odrzucać pomocy z powodu stereotypów. Przyjąć pomoc, to nie słabość, to odwaga.

Mit 2: Psychiatra to taki "poważniejszy" psycholog.

Psychiatra i psycholog to nie to samo, choć zarówno jeden, jak i drugi zajmują się problemami psychiki ludzkiej. Psycholog nie jest lekarzem. Psychiatra ukończył studia medyczne i posiada specjalizację z psychiatrii. Zajmuje się leczeniem psychiki - fizycznie, poprzez ciało - czyli podaje leki. Psycholog to osoba, która skończyła studia psychologiczne, humanistyczne. Wiedza psychologiczna to - w dużym uproszczeniu - wiedza o mechanizmach zachowania człowieka, jego reakcjach i ich przyczynach. Głównym narzędziem pracy psychologa jest kontakt z drugim człowiekiem, rozmowa, oddziaływanie z zewnątrz. Niektóre nasze problemy psychiczne wynikają ze zmian w mózgu. Środki chemiczne przywracają mózgowi równowagę np. w depresji. Dlatego zdarza się, że psycholog może skierować kogoś na konsultację do psychiatry i odwrotnie. Warto sprawdzić wszystkie opcje, żeby sobie pomóc.

Mit 3: Każdy psycholog udziela pomocy.

Psychologowie posiadają wiedzę o mechanizmach zachowań ludzkich, ich przyczynach, zależnościach, którą wykorzystuje się w różnych dziedzinach, nie tylko w bezpośredniej pomocy, np. w reklamie, w rekrutacji do pracy. Psychologowie udzielający pomocy, także specjalizują się w różnych dziedzinach i stosują różne metody. Psychologowie kliniczni udzielają wsparcia w szpitalach psychiatrycznych, psychologowie w ośrodkach uzależnień pomagają w wyjściu z nałogów, psychologowie pracujący z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi umysłowo mają za zadanie stymulować ich rozwój.

Mit 4: Jeśli chodzę do psychologa, to znaczy, że poddaję się psychoterapii.

Nie każde spotkanie z psychologiem to psychoterapia. Są różne formy pomocy: poradnictwo, wsparcie psychologiczne, diagnoza. Oprócz psychologa i psychiatry możemy pójść do psychoterapeuty. Posiada on, oprócz studiów psychologicznych lub psychiatrycznych, uprawnienia psychoterapeuty. Tak więc każdy psychoterapeuta musi być psychologiem albo psychiatrą, ale nie każdy psycholog czy psychiatra posiada uprawnienia psychoterapeuty. Czym się różni terapia od porady? Porada może odbyć się na jednym spotkaniu. Psychoterapia to cykl spotkań psychoterapeutycznych. Rozpoczyna się od określenia problemu klienta i decyzji, czy chce nad tym pracować. Poprzez te spotkania, w myśleniu i życiu klienta ma dojść do zmiany, poradzenia sobie ze zgłaszanym wcześniej problemem. Mogą to być takie problemy jak: nieśmiałość, stres, problemy w relacjach z innymi. Zdarza się, że idąc do psychologa z jakimś problemem, po rozmowie usłyszymy propozycję psychoterapii, ale decyzja zawsze należy do klienta.

Mit 5: Psycholog czyta w myślach.

"Jesteś psychologiem, więc nie patrz tak na mnie, bo zaraz mnie rozszyfrujesz". Psycholog nie posiadł wiedzy tajemnej, tylko wiedzę zaobserwowaną i doświadczoną przez pokolenia naukowców. Możemy się zawieść, kiedy idziemy do niego po poradę wierząc, że powinien odpowiedzieć na wszystkie pytania, dając gotową receptę. Najlepiej taką, która sama wszystko zmieni. Mit ten jest najbardziej niebezpieczny, kiedy wierzy w niego... sam psycholog. Ale też klient musi mieć świadomość, że przychodząc po pomoc, nie otrzyma gotowych odpowiedzi, słów i zwrotów, magicznych formułek, które odpowiednim tonem wyszeptane rozwiążą wszystkie trudności. Zmiany są trudne. Dużo wymagają. Słyszałam wielokrotnie od klientów, że poszli do psychologa po pomoc, a on nie dość, że nie powiedział, co robić, to jeszcze okazało się, że to oni sami muszą nad sobą pracować. Niektóre porady psychologa niekoniecznie są takie, jakich się spodziewamy i tu pewnie jest najwięcej przypadków, kiedy klient się zawodzi. Psycholog po pierwszym spotkaniu najczęściej nie udziela informacji zwrotnych. "Ja tylko mówiłam, a on słuchał i co to niby za pomoc?". Zbyt szybka ocena sytuacji jest nieprofesjonalna. To tak, jakby lekarz na podstawie bólu głowy diagnozował raka mózgu.

Mit 6: Idziemy do psychologa, żeby nas ocenił.

Spotkanie z psychologiem, czy nawet diagnoza nie jest oceną. Nie ma na celu powiedzenia klientowi "co z nim jest nie tak". To tak naprawdę opis obszaru psychicznego, w którym można pomóc. Lęk przed byciem ocenianym jest bardzo naturalny. Dotyka także i psychologów. Nie oceniać nie jest łatwo. Natomiast psycholog jest przygotowany, aby tego unikać i nie dawać odczuć tego klientom.
Prawda: Psycholog nie pomoże każdemu. Pierwsza kategoria osób, którym psycholog nie jest w stanie pomóc to te, które tej pomocy nie chcą. Nie da się kogoś przyprowadzić do psychologa na siłę. Także w przypadku zaburzeń psychicznych psycholog może pomóc danej osobie, ale dopiero gdy przejdzie ona leczenie farmakologiczne zalecone przez psychiatrę.

Najnowszy numer
Wrzesień 2020 (128)
reklama
Pogoda
booked.net
Waluty