reklama

Ziarnko do ziarnka, zbierze się miarka

Piątek, 22 Luty 2013

Czy często zdarza Ci się zachodzić w głowę, na co poszła cała Twoja pensja? Jeżeli ledwo Ci starcza od wypłaty do wypłaty, może warto pomyśleć, na czym możesz zaoszczędzić. W pierwszej kolejności powinno się wyeliminować wydatki zbędne (dodatkowe) i ograniczyć przydatne. Od czego zacząć? Spróbuj zrezygnować z kupowania rzeczy, które z pozoru mogą wydawać się niezbędne, np. używek. Nawet jeżeli ich koszt może wydawać się niewielki, rezygnacja z nich w skali miesiąca może dać całkiem pokaźny zastrzyk gotówki w budżecie domowym.
Oszczędzanie może jednak polegać nie tylko na ograniczaniu wydatków, ale również na racjonalnym korzystaniu z energii elektrycznej i wody.

Oszczędzaj prąd
Za prąd nie musisz płacić kroci, nawet w sezonie grzewczym. Przestrzegaj kilku prostych zasad i zobliguj do tego resztę domowników. W czym rzecz? Przede wszystkim gaś światło zawsze, gdy wychodzisz z jakiegoś pomieszczenia. Światło w kuchni, pokoju czy w przedpokoju, gdzie nikogo nie ma, nie jest potrzebne. Wymień żarówki na energooszczędne, które są zazwyczaj droższe od typowych, niemniej jednak z czasem generują zauważalne oszczędności. Wodę gotuj w czajniku, a nie na kuchence elektrycznej. Gdy tylko się zagotuje, od razu z niej skorzystaj. Zawsze przykrywaj garnki podczas gotowana. Zamień komputer stacjonarny na laptopa, który zużywa nawet do siedmiu razy mniej energii elektrycznej niż komputer stacjonarny wraz z monitorem. Po naładowaniu telefonu, wyciągaj ładowarkę z kontaktu. Jeśli nie oglądasz telewizji, wyłącz odbiornik. Każde urządzenie podłączone do gniazdka, nawet gdy nie jest włączone, pobiera niewielką ilość energii elektrycznej. Te pozornie mało znaczące czynności w dłuższym okresie korzystnie wpłyną na wysokość płaconych przez Ciebie rachunków, a w efekcie - na zwiększenie się Twoich oszczędności.

Rób listę zakupów
Niestety, na jedzenie wydajemy zdecydowanie za dużo pieniędzy. Najbardziej obciążające dla Twojego portfela jest pójście na zakupy bez żadnego planu z zamiarem kupienia "czegoś na ząb". Właśnie w ten sposób często działamy na swoją szkodę i po wyczerpujących zakupach wyjeżdżamy z wypełnionym po brzegi wózkiem. Jeśli chcesz wydawać mniej na jedzenie, zawsze rób listę zakupów i ściśle się jej trzymaj! Odstępstwa dopuszczalne są tylko w sytuacji, gdy natrafisz na jakąś interesującą promocję. Pamiętaj również, żeby nigdy nie chodzić na zakupy z pustym żołądkiem. Warto poświęcić trochę czasu na porównanie cen tych samych produktów w różnych sklepach oraz cen produktów tego samego rodzaju, ale różnych firm. Może okazać się, że sklep spożywczy niedaleko domu ma ten sam produkt w swojej ofercie co supermarket, ale w niższej cenie. Warto odwiedzać dyskonty, a warzywa i owoce kupować na bazarach. Na zakupy do supermarketu lepiej nie zabierać małych dzieci. Warto przeglądać gazetki promocyjne i zbierać kupony rabatowe.
Zakupy ubraniowe dobrze jest robić w czasie sezonowych promocji. Wiele tanich, ciekawych rzeczy można znaleźć w lumpeksach oraz w sklepach internetowych. Kupując w sieci, warto korzystać z porównywarek internetowych, dzięki czemu nie będziesz przepłacać, a dodatkowo można przeczytać, jak oceniają dany produkt inni konsumenci.

Gotuj w domu
Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale zapewnisz także swojej rodzinie zdrowsze posiłki. Jeśli widzisz, że zostają Ci produkty, którym niedługo skończy się okres przydatności do spożycia, koniecznie je wykorzystaj. Jeśli nie wiesz, co ugotować z danych produktów, skorzystaj z wyszukiwarek dostępnych na stronach kulinarnych. Po wpisania produktów, wyświetlają się potrawy, które można przygotować z ich użyciem. Kupuj tylko tyle pieczywa, ile potrzebujesz, a na wypadek gdybyś potrzebował więcej, miej zawsze chleb w zamrażalniku. Na kuchennym parapecie warto wyhodować szczypiorek czy pietruszkę, by móc użyć kilka gałązek do zupy, zamiast kupować cały pęczek.

Zapisuj swoje dochody i wydatki
Zapiski takie można prowadzić w zeszycie, jednak najwygodniej jest stworzyć sobie specjalny arkusz w Excelu dostosowany do osobistych potrzeb. Robienie takich zapisków co prawda zajmuje trochę czasu, jednakże warto je prowadzić chociażby przez kilka miesięcy, aby uzyskać ogólną orientację w wydatkach. Po takim czasie będziesz wiedzieć mniej więcej, ile pieniędzy wydajesz na żywność czy ubrania.
Sposobów na zmniejszenie naszych wydatków jest naprawdę wiele. Oszczędzaj mądrze i nie zatrać się w tym, bo może ono doprowadzić Cię do skąpstwa. Są grupy produktów i usług, na których zdecydowanie nie warto oszczędzać. Pamiętaj, by nie oszczędzać na jedzeniu, czyli nie kupować najtańszych produktów oraz nie jeść artykułów, które są przeterminowane. Nie należy także oszczędzać na usługach medycznych - jest szczególnie ważne, aby regularnie wykonywać badania profilaktyczne i odwiedzać stomatologa. Nie należy również oszczędzać na ubezpieczeniach, gdyż nigdy nie wiadomo, jaka sytuacja losowa może się wydarzyć.

Najnowszy numer
Listopad 2020 (130)
reklama
Pogoda
booked.net
Waluty