Polski Festiwal w Ennis
Serdecznie zapraszamy na Festiwal Kultury Polskiej organizowany przez Clare Museum w Ennis.
Festiwal odbędzie się w dniach od 6 do 18 maja 2025.
Miejsce: Clare Museum Arthur’s Row Ennis, V95 CE92 Co. Clare.
Program fesiwalu:
Wtorek, 6 maja, godz. 18:30 – Oficjalne otwarcie
Festiwal Kultury Polskiej w Clare Museum zostanie oficjalnie otwarty przez burmistrz Ennis, radną Clare Colleran Molloy (wydarzenie tylko na zaproszenia).
W programie otwarcia znajduje się przegląd wydarzeń festiwalowych oraz inauguracja wystaw.
„Pamiętajmy o ogrodach, stamtąd przyszliśmy” – wystawa autorstwa Anny Podlewskiej i Anny Kacprzak, obejmująca również prace plastyczne i rękodzielnicze stworzone podczas warsztatów prowadzonych w muzeum przed rozpoczęciem festiwalu, pod opieką Liliany Bożeny Łackiej.
„Dorastanie ze sztuką” – projekt wystawy kuratorowanej przez Annę Kacprzak, pokazujący etapy rozwoju artystycznego dzieci – od pierwszych prób po okres nastoletni.
Wszystkie wystawy będą dostępne do zwiedzania w Clare Museum w godzinach otwarcia przez cały czas trwania festiwalu.
Środa, 7 maja, godz. 19:30 – Prelekcja Jakuba Kacprzaka o Sat-Okhu
Historia życia polsko-rdzennie amerykańskiego pisarza – Stanisława Supłatowicza, znanego jako Sat-Okh.
Syn Polki zesłanej na Syberię i kanadyjskiego Indianina z plemienia Shawnee, wychowany był w dwóch kulturach – polskiej i rdzennie amerykańskiej.
W czasie II wojny światowej uciekł z transportu do Auschwitz i walczył w ruchu oporu. Po wojnie niestrudzenie promował kulturę rdzennych Amerykanów i stał się legendą, inspirując kolejne pokolenia Polaków. Jego książki przetłumaczono na wiele języków i wyrażały jego życiową ideę: „Jest jedno ludzkie dobro i jedno ludzkie zło – bez względu na kolor skóry.”
Czwartek, 8 maja, godz. 11:00 – Projekcja filmu "The way back" (napisy w języku polskim)
W Clare Museum odbędzie się pokaz filmu The Way Back z 2010 roku w reżyserii Petera Weira, z Colinem Farrellem, Saoirse Ronan i Edem Harrisem w rolach głównych.
Film opowiada poruszającą historię przetrwania, inspirowaną książką The Long Walk (1956) – wspomnieniami byłego polskiego jeńca wojennego Sławomira Rawicza, który uciekł z sowieckiego gułagu i przeszedł pieszo 4 000 mil (6 400 km) w poszukiwaniu wolności podczas II wojny światowej.
Wprowadzenie do seansu wygłosi Jakub Kacprzak, który opowie o historii swojej rodziny. Czterech członków jego rodziny zostało uwięzionych i deportowanych do obozów pracy i gułagów na terenie byłego Związku Radzieckiego – tylko jeden z nich przeżył.
Piątek, 9 maja, godz. 19:30 – Wieczór Muzyki i Rozrywki w Temple Gate Hotel
Zapraszamy na wieczór muzyki, tańca i rozrywki w Wielkiej Sali hotelu Temple Gate w Ennis. Wystąpią DJ Mad Luke oraz wokalistka Wiktoria Antczak.
Wydarzenie przeznaczone jest dla osób dorosłych oraz młodzieży od 16. roku życia (pod opieką osoby dorosłej).
Wstęp wolny, ale obowiązują bilety, które można uzyskać przez Eventbrite: https://eveningofpolishentertainment.eventbrite.com
Sobota, 10 maja, godz. 11:00 – Warsztaty plastyczne dla dzieci
Liliana Lacka poprowadzi warsztaty artystyczno-plastyczne dla dzieci w wieku 8–12 lat.
Wtorek, 13 maja, godz. 13:00 – Prelekcja w porze lunchu: „Bronisław Piłsudski – etnolog i patriota” – wykład Jakuba Kacprzaka
Bronisław Piłsudski był polskim etnologiem, który badał i mieszkał wśród ludu Ainu.
Został zesłany na Syberię za zbrojny opór wobec carskiego reżimu. Po odbyciu kary wyjechał na Sachalin, gdzie prowadził badania nad kulturą Ajnów, wykorzystując najnowocześniejsze wówczas narzędzia, takie jak nagrania dźwiękowe i fotografia. Dokumentował ich mity, muzykę, wierzenia i codzienne życie.
Zbudował też szkołę podstawową, w której sam uczył. Jego prace do dziś stanowią podstawę badań nad językiem i kulturą Ajnów.
Środa, 14 maja, godz. 19:30 – Cykl wykładów w Clare Museum
W ramach serii wykładów, Jakub Kacprzak wygłosi prelekcję zatytułowaną „Życie i dziedzictwo Edmunda Strzeleckiego”.
Czwartek, 15 maja godz. 15:30 pokaz filmu "Lokis" (1970)
Ten poetycki horror napisany i wyreżyserowany przez Janusza Majewskiego, oparty jest na powieści grozy z 1869 roku autorstwa Prospera Mérimée o tym samym tytule.
Muzyka do filmu, skomponowana przez nagradzanego polskiego kompozytora Wojciecha Kilara, była wysoko oceniana przez Francisa Forda Coppolę. W rezultacie Coppola i Kilar współpracowali przy adaptacji ponadczasowego irlandzkiego klasyka „Dracula” Brama Stokera.
Sobota, 17 maja, godz. 14:00 – Słodkie szaleństwo
Pokaz pysznych, słodkich wypieków oraz zdrowego, tradycyjnego polskiego chleba, świeżo wypieczonego i specjalnie dostarczonego na wydarzenie przez trzy renomowane polskie piekarnie: Healthy Bread by Lukas, Andrew’s Family Bakery Ltd. oraz Staropolska Bakery
Niedziela, 18 maja, godz. 18:30 – Msza święta po polsku w katedrze z koncertem chóru Cantate Deo
Chór Cantate Deo pod dyrekcją Anny Banko wykona koncert polskiej muzyki.
Serdecznie zapraszamy
Zdjęcie: Dill Words 1 by Anna Kacprzak