reklama

Prawnik Radzi: Wypadek na urlopie

Czwartek, 22 Sierpień 2019

Urlop to czas, w którym możesz się zrelaksować i uwolnić od rutyny dnia codziennego. Nie jest tajemnicą, że wakacje za granicą kosztują, a kosztować mogą jeszcze więcej, jeśli doznasz podczas nich uszczerbku na zdrowiu*. Niestety takie rzeczy zdarzają się stosunkowo często. Jeśli miałeś wypadek na urlopie lub odniosłeś obrażenia cielesne poza granicami kraju*, prawdopodobnie masz prawo do odszkodowania, pod warunkiem, że wypadek był spowodowany przez czyjeś zaniedbanie.

Typowe rodzaje roszczeń z tytułu wypadku na urlopie*

Czasem podczas wakacji robimy rzeczy, których normalnie byśmy nie zrobili. Niektóre z tych czynności mogą potencjalnie doprowadzić do wypadków, jeśli nie zachowamy ostrożności. Jednak czy ostrożność wystarczy, by uniknąć wypadku na wakacjach*? Odpowiedź jest prosta i brzmi: "Nie". Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy organizator wycieczki, animator, itp. przedsięwzięli wszelkie niezbędne środki ostrożności przy świadczeniu swych usług. Czasami to właśnie brak opieki (zaniedbanie) ze strony organizatora prowadzi do wypadku na urlopie.

Najczęstsze przykłady roszczeń z tytułu wypadku na wakacjach* to:
• Zatrucie pokarmowe podczas wakacji ze względu na zły standard higieny w lokalu gastronomicznym.
• Choroba spowodowana spożyciem zatrutej wody.
• Urazy spowodowane przez niebezpieczne przedmioty*.
• Potknięcie lub upadek w miejscach takich jak basen lub sauna*.
• Niepewne/ryzykowne/niebezpieczne zakwaterowanie (wakacyjny kompleks apartamentów/ośrodek/hotel).
• Wypadki drogowe za granicą*.
• Wypadki na nartach/snowboardzie*.

Wnoszenie roszczenia z tytułu wypadku na urlopie*

Ci, którym przydarzył się wypadek na urlopie lub których dotknęła choroba* powinni najpierw zgłosić się po poradę lekarską. W przypadku urazu odniesionego na wakacjach ważne jest, aby udać się do lekarza na oględziny. Ci, którzy zachorowali na urlopie* powinni udać się do lekarza. Również ci, którzy podróżowali z chorym powinni udać się do lekarza na wypadek, gdyby dotknęła ich ta sama choroba. Nie przejmuj się tym, że jesteś na wakacjach w obcym środowisku, gdzie obowiązują obce Ci systemy medyczne i prawne - nie czekaj aż wrócisz do domu, aby udać się do lekarza.

Po uzyskaniu pomocy lekarskiej należy podjąć następujące kroki:

1. Dokumentacja wypadku
Jeśli to możliwe, zbierz dane kontaktowe świadków wypadku. Te dane powinny zawierać imię i nazwisko, numer telefonu, adres zamieszkania oraz adres e-mail. W przypadku gdy wypadek nastąpił wskutek wad lub defektów wyposażenia budynku lub samego budynku, zrób kilka dokładnych zdjęć wad w celu udowodnienia przyczyny wypadku. Zapisz godzinę, o której doszło do wypadku oraz opisz, jak do niego doszło.
Nie zapomnij również wspomnieć, jaki wpływ miał ten wypadek na Twój urlop, np. czy musiałeś go skrócić i ponieść dodatkowe opłaty, np. za transport do miejsca zamieszkania. Zachowaj wszelkie paragony potwierdzające te wydatki.
2. Zgłoszenie wypadku
Jeśli doznałeś urazu na wakacjach za granicą i stało się to w miejscu zakwaterowania, powinieneś niezwłocznie poinformować o tym kierownictwo hotelu, ośrodka wypoczynkowego, itp. Jeśli jesteś na wakacjach zorganizowanych przez biuro podróży lub firmę wycieczkową, musisz zgłosić się również do nich. Mogą oni poprosić Cię o wypełnienie formularza zgłoszenia wypadku.
Poproś o kopie wszystkich dokumentów, które wypełniłeś i podpisałeś jako dowód zgłoszenia wypadku. Będzie to niezwykle przydatne, gdy złożysz wniosek o odszkodowanie z tytułu wypadku na urlopie.
3. Dokumentacja medyczna
Jeśli byłeś poddawany jakimkolwiek zabiegom medycznym podczas urlopu, upewnij się, że prowadzisz ewidencję rachunków szpitalnych lub innych paragonów lekarskich. Ważne jest również, aby poprosić lekarza o kopię wyników badań lekarskich lub dokumentacji medycznej dotyczącej wypadku/choroby.
Jeśli zamierzasz złożyć wniosek o odszkodowanie z tytułu wypadku na wakacjach, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po powrocie do Irlandii jest skontaktowanie się z prawnikiem ds. wypadków na urlopie w celu uzyskania porady jak postępować.

Roszczenia z tytułu wypadku na zorganizowanej wycieczce*
Dla tych, którzy doznali urazu* podczas wczasów zorganizowanych powrót do miejsca, w którym zostali ranni, w celu wniesienia roszczenia z tytułu wypadku na wakacjach*, jest przykry i trudny. Na szczęście w 1995 r. weszła w życie ustawa (The Package Holidays and Travel Act 1995), która pozwala osobie, która doznała urazu na wczasach zorganizowanych za granicą na wniesienie roszczenia z tytułu wypadku na urlopie* w Irlandii, pod warunkiem, że wczasy te były zorganizowane przez irlandzkie biuro podróży.

Tracey Solicitors
Jesteśmy firmą prawną z siedzibą w Dublinie specjalizującą się w sprawach związanych z obrażeniami ciała. Świadczymy usługi prawne polskim klientom mieszkającym w Irlandii przez ostatnie 10 lat.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej, skontaktuj się z Moniką Kealy pod numerem 0851502626.
Udzielamy usług prawnych w języku polskim.
Tracey Solicitors
16/17 St. Andrew Street
Dublin 2
T: 01 6499900
W: https://www.traceysolicitors.ie/pl/

*W przypadkach spornych adwokat nie może obliczać honorarium albo innych opłat i kosztów jako procentu lub proporcji w stosunku do zasądzonych albo wynegocjowanych warunków.