reklama

Młode głowy

Poniedziałek, 9 Styczeń 2023

Szkoła „Sen” z Dublina jako jedyna polonijna placówka dołączyła do projektu „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. To pierwsze tego typu badanie stanu psychicznego młodzieży, realizowane na tak szeroką skalę.

Co wzmacnia kondycję psychiczną młodzieży, a co podcina im skrzydła? Jakie komunikaty otrzymują od swojego otoczenia? Na kogo mogą liczyć w kryzysowej sytuacji? Do kogo by się zwrócili o pomoc? Na te i inne pytania odpowiedzi poszukiwać będą organizatorzy projektu „MŁODE GŁOWY”.

Chociaż temat kondycji psychicznej dzieci i młodzieży był już podejmowany w różnych badaniach, to po raz pierwszy stworzono narzędzie, które obejmuje tak dużą grupę młodych ludzi w wieku 10–19lat. Celem projektu jest zbadanie, jaka jest ogólna kondycja psychiczna młodzieży, co tak naprawdę na nią wpływa oraz jak uczniowie radzą sobie ze stresem i płynącą ze świata zewnętrznego presją. Jednym z głównych założeń, jakie postawili sobie organizatorzy, jest przygotowanie na podstawie wyników badań kampanii społecznej z konkretnymi narzędziami dla szkół i rodziców.

„Jako szkoła jesteśmy świadomi zagrożeń czyhających na naszych uczniów i wyzwań, przed jakimi stają każdego dnia w swoim młodym życiu, dlatego postanowiliśmy dołączyć do projektu «MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym». Głównym celem projektu jest ocena poziomu poczucia własnej wartości oraz sprawczości naszej szkolnej młodzieży. «Młode głowy» to oprócz badania również działania edukacyjne, które mają zwrócić uwagę na zdrowie psychiczne młodych ludzi, wskazać bariery, z którymi na co dzień się mierzą, i przyczynić się do normalizacji sięgania po pomoc” – czytamy na stronie szkoły „Sen”.

Warto zwrócić uwagę, że projekt badawczo-edukacyjny, do którego przystąpiła szkoła „Sen”, powstał z inicjatywy Fundacji UNAWEZA, założonej przez Martynę Wojciechowską. Kierownikiem projektu jest prezes Fundacji Dbam o Mój Zasięg, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego – dr Maciej Dębski. Z kolei strategicznym partnerem całej akcji i główną platformą działań komunikacyjnych został TikTok. To właśnie tam publikowane są treści edukacyjne dotyczące zdrowia psychicznego, a także odbywają się dyżury ekspertów odpowiadających na pytania użytkowników.

Jako mama wiem, że stan psychiczny młodzieży w Polsce jest alarmujący. Jako założycielka Fundacji UNAWEZA chcę działać. Stworzyliśmy program badawczo-edukacyjny dla szkół, który będzie wspierać młodych ludzi. To pierwszy tego typu projekt na tak szeroką skalę. Opracowane badania posłużą do stworzenia kampanii dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Tworzymy projekt z koalicją fundacji, organizacji pozarządowych i instytucji naukowych oraz ekspertów. Strategicznym partnerem został TikTok, który jest dziś bardzo istotnym kanałem dotarcia i platformą angażującą ogromną liczbę ludzi – mówi Martyna Wojciechowska, mama, prezeska Fundacji UNAWEZA, dziennikarka i podróżniczka.

Projekt „MŁODE GŁOWY” wpisuje się w działania podejmowane przez szkoły odpowiedzialne cyfrowo, do których Polska Szkoła „Sen” również należy, oraz w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej. Badanie jest w pełni anonimowe, ale dzięki systemowi kodowania każda szkoła otrzyma szczegółowe opracowanie na temat samooceny swoich uczniów. Niewątpliwie taki raport to ogromna korzyść dla wszystkich placówek.

M.M.

Z danych WHO wynika, że co 40 sekund na świecie samobójstwo popełnia jedna osoba. Według raportu „Życie warte jest rozmowy” w 2021 r. w Polsce 1439 dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą, z czego 127 prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu do roku 2020 oznacza to 77% wzrost zachowań samobójczych wśród młodzieży. Niepokojące są też dane dotyczące zachowań samobójczych w grupie dziewczynek. W 2021 r. Komenda Główna Policji zarejestrowała wzrost o 101%.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie mlodeglowy.pl.