reklama

Nie ma rzeczy niemożliwych

Piątek, 3 Marzec 2023

Wyobraźnia młodych ludzi jest niesamowita. I dopóki nie zamkniemy jej w pudełku codzienności, jest ogromna szansa, że przerodzi się w coś fantastycznego. Zawsze mówię, że młodzież jest naszą przyszłością i nadzieją na to, że świat będzie jeszcze piękniejszy, lepszy i bardziej wartościowy. Pozwólmy młodym marzyć, pozwólmy im sięgać nieba, hodować własne skrzydła i wznosić się wysoko – czytamy w prologu „Krainy Wyobraźni”.

Tymi poruszającymi słowami Agata Bizuk zaprasza czytelników do sięgnięcia po wyjątkową pozycję. Jest nią niedawno wydany zbiór opowiadań, który pod przewodnictwem polonistki Polskiej Szkoły Sen – Julity Górzyńskiej-Brenzak, napisali uczniowie klasy 8a.

Szesnaścioro autorów zachwyca swoim talentem. Można by pomyśleć cóż w tym takiego niezwykłego, że powstała książka? Odpowiedź znajdziemy już we wstępie lektury: „Drodzy Państwo, właśnie ci uczniowie, na co dzień nie piszą po polsku. Ich głównym językiem w szkole i wśród rówieśników, jest angielski. A jednak każdy z nich potrafi tak pięknie wypowiadać się w naszej ojczystej mowie”. 

Ci młodzi ludzie udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych. Jednak wiadome jest, że każda inicjatywa, każdy krok po marzenia, musi mieć swój początek, tak też było i tym razem.

- Postanowiłam zaprosić do szkoły Agatę Bizuk, aby porozmawiać o pisaniu książek i tą tematyką zaciekawić moją, wówczas, 7 klasę. Agata przeprowadziła z młodzieżą mini warsztaty i obiecała, że jeśli napiszą swoje opowiadania, to Ona wyda dla nich książkę – wspomina, z uśmiechem na twarzy, wychowawczyni klasy Julita Górzyńska-Brenzak.

Czas pokazał, że nie tylko słowa dotrzymała Agata Bizuk, ale i uczniowie Polskiej Szkoły Sen, stanęli na wysokości zadania.

Dzisiaj, w ręku możemy trzymać „Krainę wyobraźni”, w której autorzy zapraszają nas do wyjątkowego świata. Ta pozycja „jest miejscem, do którego każdy ma dostęp. Wystarczy jedynie zamknąć oczy i uwolnić marzenia […]. To naprawdę doskonała zabawa. Polecam każdemu” – czytamy na okładce książki.

Czy uczniom Polskiej Szkoły Sen udało się wyczarować odległe krainy wyobraźni i w tę podróż zabrać czytelnika? Ja już znam odpowiedź na to pytanie, a wszystkich pozostałych zachęcam, by sami się przekonali gdzie nasza polonijna młodzież, w swojej wyobraźni, wędruje.

Po przeczytaniu tej lektury wiem, że marzenia się spełniają, jeśli i my będziemy chcieli je spełniać.

M.M.