reklama

Ukryte skarby Irlandii: odkryj najlepsze miejsca na wakacje

Wtorek, 4 Lipiec 2023

Killarney, Co. Kerry

Miasto położone jest idyllicznie, a dookoła jest wiele atrakcji dla całej rodziny. Piękno okolicy i szeroki wachlarz zajęć rekreacyjnych sprawiają, że Killarney jest jednym z najbardziej popularnych ośrodków turystycznych w Irlandii. Muckross House i otaczające go ogrody to doskonałe miejsce do odwiedzenia w słoneczne popołudnie. Inne popularne miejsca w okolicach Killarney to: Gap of Dunloe – wąska górska przełęcz, oddzielająca od siebie dwa pasma gór: MacGillycuddy’s Reeks oraz Purple Mountain Group, najwyższy szczyt Irlandii – Carrantuohill, Torc – najsłynniejszy wodospad Irlandii, który ma ponad 20 m wysokości i góra Torc.

Będąc w Killarney, trzeba wybrać się do Parku Narodowego, który w 1981 r. został wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO, i urządzić piknik nad jeziorem Lough Leane. Można tu pływać, korzystać z wypożyczalni łodzi i cieszyć się otaczającymi jezioro górami. Na jeziorze znajduje się kilkadziesiąt wysp. Najistotniejsze z nich to:

·         Innisfallen – znajdują się na niej ruiny opactwa Innisfallen. Od niego prawdopodobnie wzięło nazwę jezioro, której wersja irlandzka (Loch Léin) oznacza „jezioro nauki”. Według tradycji naukę tutaj pobierał irlandzki król Brian Śmiały.

·         Wyspa Ross – znajduje się na niej zamek Ross. Wyspa jest również bogata w miedź, która wydobywana była na niej prawdopodobnie od wczesnej epoki brązu.

Lahinch, Co. Clare

Lahinch to urocze miasteczko na zachodnim wybrzeżu kraju. Przepiękna plaża rozciąga się obok miasta i jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Tworzy również wspaniałą scenerię dla jednego z najlepszych pól golfowych w Europie. Przebywając w Lahinch, można również wybrać się na wycieczki jednodniowe do innych atrakcji w hrabstwie Clare, takich jak Burren, jaskinie Ailwee i klify Moheru.

Podobnie jak wszystkie inne miasta w Clare, Lahinch ma wiele do zaoferowania odwiedzającym. Ma piękną piaszczystą plażę, która rozciąga się na całej długości wioski i poza nią, zapewniając idylliczne warunki do wędkowania i pływania, a w ostatnich latach stała się ona rajem dla surferów.

Dingle, Peninsula, Co. Kerry

Ten półwysep na zachodnim wybrzeżu Irlandii oferuje spektakularne krajobrazy, dzikie plaże, urocze wioski i wiele możliwości do odkrywania irlandzkiej kultury i historii.

To rybackie miasteczko oferuje wiele atrakcji dla całej rodziny i jest pięknym miejscem do odwiedzenia. Oprócz oceanarium w okolicy znajduje się wiele wspaniałych plaż, w tym piękna plaża Inch o gładkim żółtym piasku i osłaniających ją wydmach.

 

Westport, Co. Mayo

Westport jest jednym z najbardziej przyjaznych rodzinom miast w hrabstwie Mayo i oferuje wiele atrakcji, które sprawią, że dzieci będą uśmiechnięte przez cały dzień. W Pirackim Parku Przygody w Westport House można cieszyć się rejsami na rowerach wodnych, huśtawką piracką, zjeżdżalniami wodnymi, dmuchanymi zamkami i rowerami wodnymi na jeziorze. Westport to również punkt początkowy Wielkiej Zachodniej Ścieżki Greenway, która oferuje zapierające dech w piersiach widoki na trasie do Achill.

Będąc w Wesport, można pokusić się o wejście na górę Croagh Patrick. Góra św. Patryka, to jeden z symboli Irlandii. To tu w 441 r. św. Patryk, patron Irlandii, spędził 40 dni na poście i modlitwie. Jej wysokość to 765 m n.p.m. Jest to ważne miejsce pielgrzymkowe związane z kultem tego świętego. Co roku na górę wchodzą dziesiątki tysięcy pątników, w tym część boso.

www.destinationwestport.com

Achill Island, Co. Mayo

To największa wyspa w Irlandii, położona na jej zachodnim wybrzeżu. Na wyspę można dostać się samochodem, gdyż połączona jest z lądem za pomocą mostu obrotowego – Michael Davitt Bridge. Znajdziesz tu przepiękne plaże, malownicze klify i możliwości uprawiania sportów wodnych.

Na wyspie były kręcone zdjęcia do filmu Martina McDonagha „The Banshees of Inisherin”.

Wyspa Achill szczyci się jednymi z najpiękniejszych plaż w Irlandii, w tym co najmniej pięcioma plażami oznaczonymi błękitną flagą. Na jej północnym wybrzeżu znajdują się klify Croaghaun (688 m), będące trzecimi najwyższymi w Europie. Będąc na wyspie, warto zobaczyć Seal Caves (Jaskinie Focze), które zwiedza się łódką, odpływającą z przystani w Dugort.

www.achilltourism.com

 

Ardara, Co. Donegal

Nazwana najlepszą wioską do życia w Irlandii, Ardara jest jedną z najbardziej urokliwych miejscowości w Donegal. Znana jako festiwalowa stolica hrabstwa Donegal, jest areną różnych wydarzeń, od festiwalu muzyki tradycyjnej Cup of Tae po festiwal Melting Pot.

Słynny Donegal Tweed również pochodzi z Ardary, która niegdyś była ważnym ośrodkiem produkcyjnym tego materiału. Do dziś na głównej ulicy znajdziesz mnóstwo sklepów sprzedających ręcznie robione wyroby z tweedu.

Położona nad brzegiem rzeki Owentocher, która wpada do zatoki Loughros, Ardara jest otoczona zielonymi wzgórzami. W odległości 30 km od Aradry znajduje się Slieve League: te olbrzymie klify, położone na wybrzeżu hrabstwa Donegal, są jednymi z najwyższych w Europie. Roztaczają się z nich niesamowite widoki na Ocean Atlantycki. 

www.donegalcottageholidays.com

 

Jezioro Derg (Lough Derg)

To duże jezioro położone na rzece Shannon, między hrabstwami Clare, Tipperary i Galway. Jest popularne wśród żeglarzy, wędkarzy i miłośników pływania. Lough Derg jest południową bramą do serca Irlandii. Można tu skorzystać ze szlaków pieszych i rowerowych, popływać na kajakach, nartach wodnych albo żeglować lub wędkować. Tętniące życiem miasta i wioski, które rozsiane są wzdłuż brzegów jeziora, mają niepowtarzalny urok i zachwycają fantastyczną lokalną kuchnią. Z majestatycznymi widokami na jezioro na każdym kroku, Lough Derg jest idealnym miejscem, aby zwolnić, zrelaksować się i pozwolić oczarować się krajobrazowi!