Ogłoszono wyniki konkursu „Wiersz Roku” 2023
Nagrodę za WIERSZ ROKU 2023 przyznano naszemu redakcyjnemu koledze Tomaszowi Wybranowskiemu. Wiersz „Królestwo bezprzestrzenne” w zdumiewający sposób koresponduje z aktualnymi wydarzeniami, konfliktami i rozlewającą się na świecie niepewnością oraz stanowi swoisty dialog z Bogiem.
Związek Pisarzy Katolickich od 2017 r. organizuje konkurs „Wiersz Roku”. Kapituła konkursu poszukuje poetyckich utworów literackich odwołujących się do chrześcijańskich i humanistycznych wartości. Organizatorom zależy na promocji utworów o szczególnych walorach artystycznych godnych tytułu „Wiersz Roku”.
W 2017 r. kapituła konkursu za „Wiersz Roku” uznała poemat „Corrida” Juliusza Erazma Bolka. W 2018 r. wyróżniono pieśń „Bogurodzica”. W 2019 r. nagrodzono utwór „Sonet III”, którego autorem jest Marek Czuku. Wierszem roku za rok 2020 został utwór „Śpieszmy się”, którego autorem jest ks. Jan Twardowski. W 2021 r. wyróżniono utwór „List do Zalęknionych” autorstwa Tomasza J. Chlebowskiego. Nagrodę za rok 2022 otrzymał pośmiertnie, przedwcześnie zmarły Dariusz Węcławski.
Współczesny wiersz Tomasza Wybranowskiego „Królestwo bezprzestrzenne” z jednej strony odnosi się do rosnącego napięcia i niepewności, potęgowanej przez przemocowe rozwiązywanie konfliktów i kryzysów. Z drugiej strony poeta dostrzega, że wszystkie emocje powoli się wyczerpują, co pokazuje, że ze spokojem, choć nieobojętnością, trzeba mierzyć się ze współczesnymi wyzwaniami. Pomocna jest w tym wiara w Boga, która stanowi rodzaj zapewnienia. Utwór niesie ze sobą olbrzymi ładunek filozoficzny, pokazuje człowieka w świecie rozchwianym, pełnym sprzeczności, w którym łatwo być zagubionym i w którym wiara w Boga jest azymutem postępowania.
W kapitule konkursu „Wiersz Roku” zasiadają: Juliusz Erazm Bolek (przewodniczący, pisarz i laureat nagrody), Tomasz J. Chlebowski (poeta, laureat nagrody), Miłosz Manasterski (pisarz, dziennikarz), Jerzy Mosoń (publicysta), Zbigniew Wacław Kowalewski (dokumentalista i pisarz).
KRÓLESTWO BEZPRZESTRZENNE
Strach mija kiedy Śmierć
Rozpala drwa w kominku
I serwuje kawę
Rzucony ku niebu
Widzisz płomienie
Które oplątują korzenie traw
Tylko tyle
Wielki Myśliwy już tropi
Niespełnione sny
I skalpuje pragnienia, które
Porzucił
Oddech Ojca
Kazał upić się
Zbawczą krwią
A szalem wyścielić swoje łoże
Włożyłem lilię do boku Jego
I w ciało wjechał aortą życia
pociąg
brnący przez bezkres mych białek
nawet tam gdzie myślą
boję się grzeszyć
Tam mój początek
I wieczne niespełnienie
Drzewo wiedzy
Mojej ułomności
…
Szepnął:
Wykonało się ...
Skłonił głowę
Nikt go więcej nie widział
…
Jasność wyobrażona odnalazła swoje schronienie
Ona wyczekuje nadejścia prawdziwego Światła
Poczekam
Bez pośpiechu bowiem słowa
Przechodzą przez ZWIERCIADŁO
tak zwanej normalności
Tomasz Wybranowski
Tomasz Wybranowski – dziennikarz, publicysta, radiowiec, poeta i pisarz. Jest absolwentem Wydziału Filologii Polskiej i doktorantem Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Autor czterech tomików wierszy: „Oczy, które...” (1990), „Czekanie na świt” (1992), „Biały” (1995), „Nocne Czuwanie” (2012) i „Zaklinator”(2019). Publikował m.in. w czasopismach: „The Irish Times”, „Cooltura”, „Nowa Okolica Poetów”, Niezależnym Piśmie Artystycznym „Enigma. Ludzie * Sztuka * Myśli”, „Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym”, miesięczniku „Dziś” itd. Jego utwory znalazły się w ponad 30 antologiach literackich i zostały przetłumaczone na języki angielski, rosyjski, bułgarski i chorwacki.
Autor i prowadzący program „Polska Tygodniówka” nadawany przez rozgłośnię NEAR 90,3 FM w Dublinie, wyróżniony przez środowiska polonijne w Irlandii nagrodą „Dziennikarz Roku 2010”. Obecnie, od 2010 r., jest związany z siecią radia WNET i jest szefem Studia 37 w Dublinie.
Pracował w radiu „Centrum”, „Puls”, „Top” oraz kieleckim „TAK”, był korespondentem III Programu Polskiego Radia. Korespondent tygodnika „Przegląd” i redaktor dwumiesięcznika „Imperium Kobiet”. Od 2005 r. w Irlandii, redaktor naczelny pism „Strefa Eire”, „Wyspa”, „Kurier Polski”. Były korespondent Polskiego Radia i Informacyjnej Agencji Radiowej.
Inicjatorem konkursu „Wiersz Roku” jest Związek Pisarzy Katolickich, który nawiązuje do tradycji przedwojennej organizacji o tej samej nazwie. Pamięć o jej istnieniu, działalności i twórcach została niemal całkowicie zniszczona przez system komunistyczny Polski Ludowej. Obecny Związek Pisarzy Katolickich podejmuje działania związane z promocją i popularyzacją literatury o wartościach chrześcijańskich i humanistycznych. Przykładem jest organizowanie od 2017 r. konkursu „Wiersz Roku”.