Wszystko co musisz wiedzieć o chargeback
Chargeback, czyli OBCIĄŻENIE ZWROTNE ma za zadanie chronić nas – konsumentów przed nieuczciwymi sprzedawcami, kupcami, handlarzami, przed tzw. fraudami czyli nadużyciami, a także przed błędami, które zdarzają się przy obsłudze płatności kartami.
Dobrze o tym wiedzieć, gdyż wielu z nas wykonuje transakcje kartami płatniczymi, mnóstwo też zamówień dokonujemy drogą online od bardziej i mniej znanych sprzedawców. Chargeback w przypadkach nieuczciwych sprzedawców po drugiej stronie łączy, pozwala na uzyskanie zwrotu pieniędzy.
Powinno to być powszechnie znane i ogłaszane, ale tak nie jest, bo dziwnym trafem banki bardzo często zapominają poinformować nas o istnieniu takowego prawa. Oj, nie lubią chergeback’a, ale to nie nasz problem, ponieważ on nam się zwyczajnie należy, czy to się komuś podoba czy nie.
Warto więc samemu zapoznać się z prawami dotyczącymi chargebacka, ponieważ obejmują one WSZYSTKICH posiadaczy kart Visa i MasterCard. Nie ma znaczenia, czy są to posiadacze kart debetowych, kredytowych czy przedpłaconych jak Revolut.
Każdy ma prawo odzyskać swoje pieniądze, gdy transakcje nie przebiegały tak jak nam gwarantowano, gdy zostaliśmy oszukani, albo gdy system zawiódł. Wachlarz naszych praw jest szeroki i w tym miejscu należy wyszczególnić, w jakich sytuacjach dokładnie nam przysługuje. A przysługuje w wielu.
Oto lista powodów/ dla których możemy wystąpić z reklamacją. Jej rozpatrzenie jest drugim krokiem procedury chargback. Pierwszą oczywiście jest, złożenie takowej reklamacji u wystawcy karty. Co po tym następuje to nadanie przez bank odpowiedniego kodu chargeback, kontaktuje się z centrum autoryzacyjnym /rozliczeniowym (Acquirer), które obsługiwało daną transakcję.
A więc możemy domagać się zwrotu pieniędzy, gdy:
1) Produkt, który zamówiliśmy przez Internet nie dotarł
2) Produkt, który zamówiliśmy jest nieadekwatny do tego, który powinniśmy otrzymać bądź uszkodzony, tudzież niezupełny
3) Jeśli nie otrzymaliśmy wystarczających dowodów transakcji (nie przesłanie dowodu dokonania transakcji/ przesłanie niewiarygodnego dowodu transakcji)
4) Processing Errors/ Błędy w przetwarzaniu (jeśli dowód transakcji dotarł po upływie terminu-30 dni; numer konta jest innym niż figurujący na dowodzie przeprowadzenia transakcji; jeśli transakcja została dokonana więcej niż jeden raz; pisemna skarga posiadacza, udowadniająca, że dokonał on zapłaty czekiem, gotówką lub inną kartą)
5) Błędy w autoryzacji (jeśli transakcja przekracza limit dozwolony dla danej karty płatniczej; jeśli pomimo upływu ważności karty transakcja została przeprowadzona)
6) Fraud Codes /podejrzenie oszustwa (jeśli posiadacz nie brał udziału w transakcji; jeśli brak jest podpisu posiadacza; w przypadku sfałszowanego podpisu)
7) Zwrot lub unieważnienie transakcji (jeśli pomimo unieważnienia transakcji zostaliśmy obciążeni rachunkiem)
8) Gdy bankomat nie wydał nam pieniędzy
9) Nieotrzymanie przez posiadacza usług lub dóbr, za które została dokonana zapłata
Odnośnie ostatniego powodu przyczyny reklamacji warto tu dodać kilka zdań. Często dotyczy bowiem to biur podróży, hoteli.
Ważne info przed wakacjami.
Niezadowoleni klienci mają prawa żądać zwrotu pieniędzy, jeśli hotel nie był taki jak przedstawiano go w katalogu, ilość gwiazdek się nie zgadzała, gdy braliśmy z obiadokolacjami, a podano nam tylko śniadania itd...
W przypadku występowania o chargback, gdy biuro turystyczne splajtowało sprawa wydaje się prostą do rozwiązania. Do wyjazdu nie doszło, a zapłaciliśmy. Zwrot gotówki niemal automatycznie powinien nam przysługiwać. W tym przypadku jest jednak mały kruczek. Otóż obecnie przed złożeniem reklamacji w banku należy złożyć reklamację w odpowiednim Urzędzie Marszałkowskim. Dopiero wówczas, gdy bank otrzyma informację z Urzędu potwierdzającej brak zwrotu części bądź całej kwoty – bank rozpoczyna procedurę.
W wielu biurach turystycznych nie jest mile widziana płatność kartą, ale przelewem lub gotówką. Często jako powód podawany jest fakt, że biuro musi zapłacić prowizję (pomiędzy 1,5% a 3 %). Prawda jest jednak taka, że to bardziej strach przed chargeback, aniżeli prowizją.
W przypadku większości transakcji dokonywanych kartami płatniczymi bądź kredytowymi, a raczej w przypadku nieścisłości do jakich doszło podczas ich użycia – zazwyczaj jesteśmy na wygranej pozycji.
Ile czasu mamy, aby zgłosić reklamację?
Wiadomo, że według starej zasady, im szybciej tym lepiej, czyli po otrzymaniu wyciągu i zweryfikowaniu, że niepożądana transakcja miała miejsce, bądź jeśli mamy dostęp w necie do listy transakcji kartą, możemy zgłosić natychmiast po rozliczeniu transakcji.
Powód składania reklamacji ma tu znaczenie, a dokładnie kod zgłoszenia dokonywanego przez banki.
Może to być odpowiednio 45, 60, 90, 120 i 540 dni od dnia transakcji. Jednak dla większości powodów termin maksymalny wynosi do 120 dni po planowanej dacie dostarczenia usługi.
REVOLUT na stronie http://revolut.com informuje o 50 dniach, ponieważ proces obciążenia zwrotnego może być naprawdę długotrwały, więc im szybciej zgłosimy sprawę tym lepiej.
Kolejność kroków jakie należy podjąć:
Jeśli masz problem z zamówieniem lub usługą pamiętaj, aby najpierw skontaktować się ze sprzedawcą – zazwyczaj chętnie rozwiązuje on problem polubownie. Dopóki ten krok nie zostanie wykonany, a więc nie udowodnimy że wyczerpaliśmy wszystkie możliwe sposoby aplikacja o chargeback nie będzie rozpatrywana.
Kontaktując się ze sprzedawcą, pamiętaj, aby dać mu trochę czasu na odpowiedź – praktyczna zasada mówi, że na odpowiedź należy czekać co najmniej siedem dni.
Zamawiając rzeczy przez Internet, zazwyczaj podawany jest szacunkowy czas przybycia towarów, jeśli jednak nie jest niczym niezwykłym, że przesyłka opóźnia się o kilka dni – nie zgłaszaj sporu przedwcześnie.
Obciążenie zwrotne nie jest właściwym sposobem na anulowanie subskrypcji – jeśli masz problem z ciągłym obciążeniem ze strony sprzedawcy, znacznie lepiej będzie, jeśli sam się z nim skontaktujesz i poprosisz o anulowanie subskrypcji. Być może będziemy w stanie pomóc w tej sytuacji, ale tylko wtedy, gdy najpierw zostanie wykonany ten krok.
Jeśli zauważysz nieuzasadnioną opłatę od sprzedawcy, z którym zawierałeś transakcje w przeszłości, skontaktuj się z nim, aby wyjaśnić charakter opłaty — często okazuje się, że tego rodzaju transakcje są powiązane z aktywną subskrypcją, która może została zapisana przez pomyłkę.
Nazwa widoczna w aplikacji może czasami nieznacznie różnić się od rzeczywistej nazwy sprzedawcy. Kiedy klikniesz transakcję w aplikacji, zobaczysz więcej szczegółów, takich jak kategoria sprzedawcy i często jego lokalizacja – te informacje mogą pomóc Ci zapamiętać opłatę.
Odradzamy udostępnianie danych karty komukolwiek, jednak jeśli udostępniasz kartę np. krewnym, pamiętaj, aby sprawdzić u nich, czy widzisz nierozpoznane obciążenie, ponieważ może to być związane z użytkowaniem przez nich karty.
Pamiętaj, że Revolut nigdy nie poprosi o Twoje dane zabezpieczające – nigdy nie udostępniaj żadnych Twoich danych nieznajomym, niezależnie od okoliczności.
Mam nadzieję, że ten artykuł nieco przybliżył Państwu kwestie działania obciążenia zwrotnego ( chargeback), uspokoił na przyszłość, podpowiedział jak działać i dał nadzieję na odzyskanie utraconych pieniędzy, nawet jeśli już od tego momentu minęło trochę czasu.
Teskt przygotowała Agnieszka Paluszkiewicz, D&M Accountancy Services, Nangor Rd, Dublin. www.dmksiegowosc.eu