reklama

Dlaczego TikTok jest niebezpieczny dla dzieci

Środa, 8 Maj 2024

Ponownie o aplikacji TikTok zrobiło się głośno, tym razem z powodu danych, które zbiera i przechowuje na swoich serwerach. Niedawno Senat USA przyjął ustawę zakazującą funkcjonowania TikToka w kraju, a Prezydent Joe Biden już ją podpisał.

Zbieranie danych przez chińską apliakację, to nie jedyny problem z TikTokiem. Coraz częściej słyszymy o szkodliwym wpływie jaki ma na swoich użytkowników.

TikTok zapewnia, że regularnie wprowadza dodatkowe mechanizmy mające chronić  nieletnich (minimalny wiek wymagany do założenia konta to 13 lat), ale wydaje się, że te środki nie zawsze są skuteczne.

TikTok to nie tylko platforma do rozrywki, ale także przestrzeń, w której można zdobywać wiedzę, nie zawsze dobrą i pożyteczną. Amerykańskie Centrum Przeciwdziałania Nienawiści w Sieci przygotowało raport, z którego wynika, że algorytmy TikToka podsuwają szkodliwe filmy już po trzech minutach, korzystania z aplikacji.

Od dłuższego czasu duże zainteresowanie wśród użytkowników TikToka, w tym dzieci, budzą różnego rodzaju wyzwania. Polegają one na tym, że osoba wykonuje jakąś trudną czynność, nagrywa film i udostępnia go na platformie, aby zachęcić innych do powtórzenia przedstawionego wyczynu. W większości przypadków są to zabawne i bezpieczne wyzwania. Może to być na przykład skomplikowany układ taneczny, oszałamiający pokaz mody czy wyciąganie dziwnych rzeczy z lodówki.

Niestety, wyzwania mają też swoją drugą - ciemną stronę. W lipcu było bardzo głośno o śmierci 17-letniej Niemki, która uczestniczyła w "Deo Challenge”, czyli wdychaniu jak największej ilości dezodorantu. Przed niebezpiecznym trendem ostrzega Mikayla Solomon z Rochester w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii, matka 12-letniej Teigan, która trafiła do szpitala po jednym z takich wyzwań.

Sprawdzajmy co nasze dzieci robią w sieci i uświadamiajmy je o niebezpieczeństwach, które tam na nie czychają.