Nie żyje Stanisław Tym - legenda polskiego kina
Z wielkim żalem informujemy o śmierci Stanisława Tyma, jednej z najważniejszych postaci polskiej kultury i mediów. Jak przekazał tygodnik „Polityka”, artysta zmarł po długiej chorobie w wieku 87 lat.
Przez dekady Tym kształtował polskie poczucie humoru, zapisując się na trwałe w historii rodzimej sztuki i literatury.
Ikona polskiego kina i literatury
Stanisław Tym urodził się w 1937 roku w Małkini Górnej. Jego artystyczne losy związane były z wieloma dziedzinami – studiował chemię na Politechnice Warszawskiej, przetwórstwo na SGGW, a także aktorstwo na Wydziale Aktorskim PWST. Pomimo braku formalnego wykształcenia w niektórych z tych dziedzin, jego talenty znalazły ujście w literaturze, filmie i teatrze.
Popularność przyniosły mu przede wszystkim niezapomniane role w takich filmach jak „Rejs” Marka Piwowskiego oraz kultowe komedie: „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”. Stanisław Tym nie tylko występował w tych produkcjach, ale także współtworzył ich scenariusze, stając się współodpowiedzialnym za fenomenalny humor, który do dziś bawi kolejne pokolenia.
Mistrz felietonu i sceny teatralnej
Tym był nie tylko aktorem i scenarzystą, ale również mistrzem literackich form humorystycznych. Swoje felietony publikował najpierw w „Wprost” i „Rzeczpospolitej”, a od lat 90. był stałym felietonistą „Polityki”. Jego teksty cechowały się błyskotliwością, ironią i wyjątkową przenikliwością. W późniejszych latach Tym udostępniał również swoje refleksje na platformie YouTube, gdzie zamieścił kilkadziesiąt krótkich filmów o charakterze satyrycznym.
W latach 80. kierował Teatrem Dramatycznym w Elblągu, a następnie współpracował z Teatrem Rampa i Teatrem Powszechnym w Warszawie jako reżyser. Był również aktywnym członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i honorowym członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Nagrody i odznaczenia
Stanisław Tym został uhonorowany wieloma nagrodami za swoje osiągnięcia artystyczne i literackie. W 1992 roku otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz do filmu „Rozmowy kontrolowane” podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2004 roku odznaczono go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a rok później Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2010 roku zdobył prestiżowy tytuł Mistrza Mowy Polskiej.
Zdjęcie: Filmweb, kadr z filmu Miś